Bland Shire Logo

Call us today on 02 6972 2266

Past Australia Day Award winners

Past Australia Day Award Winners

Bland Shire Citizen of the Year

  • 1981: Allan Fuzzard
  • 1982: Leonard J McCann
  • 1983: Mr and Mrs E. Hill
  • 1984: Sister Coral Peel
  • 1985: James G. W. Hewett
  • 1986: Douglas J. McAlister
  • 1987: Phillip William Dodds
  • 1988: Elinore Myra English
  • 1989: Lance (Mick) Duncan
  • 1990: Carmel Mead
  • 1991: Ron McLaren
  • 1992: Lionel N. Pearse
  • 1993: Peter and June Nicholson
  • 1994: Jessie A Punton
  • 1995: Marie McDonell
  • 1996: Frances Kelly
  • 1997: John Woolner
  • 1998: Doc Patten
  • 1999: Margret Leslie
  • 2000: Tom Boom
  • 2001: Joyce Pereira
  • 2002: Brendan Wells
  • 2003: Betty Seberry
  • 2004: Win Lowe
  • 2005: Neville Steele
  • 2006: Jenny Murray
  • 2007: Ruth Moselen
  • 2008: Colin (Tom) Payne
  • 2009: John Watson
  • 2010: Raymond MacKellar
  • 2011: Michelle Steele
  • 2012: Vern Collins
  • 2013: Julie Anthoness
  • 2014: Barry Cooper
  • 2015: Louise Butler
  • 2016: Todd Pereira
  • 2017: Garry Pearson

Bland Shire Young Citizen of the Year

  • 1981: Len Norris
  • 1982: Edith May Rixon
  • 1983: Frances J Crook
  • 1985: Anne Smith
  • 1986: Penelope Hughes
  • 1988: Penelope Hughes
  • 1990: Christine Wallace
  • 1992: Leesa Bolte
  • 1994: Diana Forck
  • 1995: Yvette Beckett
  • 1996: Megan Jackson
  • 1997: Fiona McKenzie
  • 1998: Amanda Leslie
  • 1999: Cassandra Black
  • 2000: Joanne Lines and Kim Anderson
  • 2001: Jeremy Friend
  • 2002: Damien Vanden Bergh
  • 2003: Brendan Hopkins
  • 2004: Grant Judd
  • 2005: Sarah Davidson
  • 2006: Annette Clarke
  • 2008: Andrew Carter
  • 2009: Cate Smith
  • 2010: Freya King
  • 2011: Joseph Pokoney
  • 2012: Ashley Sibraa
  • 2014: Hannah Seaman
  • 2016: Danielle Steele

Bland Shire Community Group of the Year

  • 2008: Wyalong and District Community Transport Group Inc
  • 2009: West Wyalong Branch Can Assist
  • 2010: Events West Wyalong
  • 2011: West Wyalong Skate park Committee
  • 2012: West Wyalong Rugby League Club
  • 2013: West Wyalong Bowling Club Volunteers
  • 2014: West Wyalong Rotary Club
  • 2015: Jumpinforjack Committee
  • 2016: West Wyalong Men's Shed
  • 2017: West Wyalong Horse Sports and Rodeo

Bland Shire Community Event of the Year

  • 1995: Wyalong Centenary Celebrations Committee
  • 1996: Toohey’s Challenge Cup Match
  • 1997: Operation Pelicans Roost 176 Air Dispatch Squadron
  • 1998: Astride the Humbug
  • 1999: Quota Club Australia Day Breakfast
  • 2000: Weethalle 75th Celebrations
  • 2001: 2000 Torch Relay Community Celebrations
  • 2002: Festival of the Bottlebrush
  • 2003: Barmedman Charity Ball Committee
  • 2004: 2000 Gardening Group
  • 2005: Back to Naradhan Celebrations
  • 2007: West Wyalong Works and West Wyalong Christmas Carnival
  • 2008: West Wyalong Junior Eisteddfod
  • 2009: “So you think you can bust a move” Can Assist Fundraiser
  • 2010: Mirrool Centenary Celebrations
  • 2011: Garden and Floral Art Club Information Day
  • 2012: Mirrool Silo Challenge
  • 2013: Paris in the West, Events West Wyalong
  • 2015: Dean Wood Jam Night
  • 2016: Ungarie Bogeye Cup
  • 2017: Dancing through the Decades

Bland Shire Council Contribution to Sport

  • 2011: Ross Maguire
  • 2012: Belinda Duncan
  • 2013: Peter Kelly
  • 2014: Margaret Leslie
  • 2015: Sharon Cattle
  • 2016: Justine Henley
  • 2017: Andrew and Alison Tough

Bland Shire Achievement in Sport

  • 1983: Peter D Zacher and John P Hallahan
  • 1984: G Linsdell
  • 1985: Peter J Dunk
  • 1986: Bronwyn Mitchell
  • 1987: Damien Scott
  • 1988: Mark Worner and Harold McCahon
  • 1990: Nikki Templeton
  • 1991: Katrina Ridley and Rachel Carr
  • 1992: Tracy Grunow
  • 1993: Spencer Dunstall
  • 1994: Mark Worner and Harold McCahon
  • 1995: Don Hatch
  • 1996: Richard Davis
  • 1997: Richard Rutledge
  • 1998: Spencer Dunstall and Glenn Earl
  • 1999: West Wyalong Junior Basketball Association
  • 2000: Sue Linsdell
  • 2001: Tim Steele
  • 2002: Heather Tulloch
  • 2003: Darren Herrick
  • 2003: West Wyalong High School Volleyball Team
  • 2004: Anthony Davies and Harold McCahon
  • 2005: Jessica Pidgeon
  • 2006: Peter Wood
  • 2007: Matthew Haworth
  • 2008: Matthew Davies
  • 2009: Jack Scascichini
  • 2010: Grant Judd
  • 2011: Individual - Hunter Anderson
  • 2011: Team: WWHS Girls Open Volleyball Team
  • 2012: Emily Aberline
  • 2013: Senior: Brett Davies
  • 2013: Junior: Kheely Turner
  • 2013: Team: West Wyalong Wildcats Under 12s
  • 2014: Senior: Glen Seaman
  • 2014: Junior: Nicole Caldow
  • 2014: Team: West Wyalong League Tag
  • 2015: Damian Johnston
  • 2016: Team: West Wyalong Rugby League reserve grade
  • 2016: Individual: Tom Preston